Fasıldan Duaya

Fasıldan Duaya
Free Entry
10
/ MAYIS
Cuma
2019

Free Entry

Fasıldan Duaya

Şehir
Gaziantep
Yer
Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi
Saat
10:00 pm - 11:30 pm
Açıklama
Fasıldan Duaya

Ramazan ayı Türk-İslam kültüründe her zaman coşkuyla kutlanmıştır. İftardan sonra bulunulan şehrin veya bölgenin kültürel yapısına bağlı olarak çok çeşitli eğlenceler düzenlenirdi. Anadolu’nun en ücra kasabasında bile teravih namazından sahur vaktine kadar türlü türlü eğlenceler ve sohbetler yapılırdı. Bunun en çarpıcı örneği 1950 li yıllara kadar devam etmiş olan İstanbul’da ki direkler arası eğlenceleridir. Bu eğlencelerde Karagöz-Hacivat, Ortaoyunları, Meddahlar, Kukla gösterileri, Kantolar, Şarkılar ve Fasıllar icra edilirdi. Son yıllardaki kültürel değişimden ramazan eğlenceleri de nasibini almış, Fasıllar, kantolar ve şarkılar icra edilmemeye başlamıştır.

Bu programda kullanacağımız Fasıl ve Tasavvuf müziği terkipleri, müzik tarzları farklı olmakla birlikte yapısal olarak birbirlerine benzerler. Her ikisi de ağır ritimli eserlerle başlayıp giderek artarak, daha ritmik eserlerle sonlandırılırlar. Fasıl arasında Gazel icra edilirken Tasavvuf müziğinde Kaside okunmaktadır. Bu benzerlik birlikteliği dönüştürülerek farklı bir renk açığa çıkarılacaktır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ramazan etkinlikleri için hazırlanan bu programda, direkler arası eğlencelerinden Fasıl musikisi ve Tasavvuf müziği aynı detayda toplanarak, Ramazan eğlencelerinin farklı renklerini bir arada barındıran bir detay hazırlanacaktır.  Konularında uzman sanatkârların oluşturduğu bir ekiple icra edilecek olan bu repertuarda, Dini ve Din dışı Türk Müziğinin peşrev, şarkı, köçekçe, taksim, gazel, saz semaisi, İlahi, şuul, salavat, tevşih, kaside ve dua gibi zengin formları yer alacaktır. Bu yolla halkımıza eski ve yeni ramazan eğlencelerinin birleşiminden oluşan bir konser verilerek, keyifli vakitler geçirmeleri amaçlanmaktadır.

 

 

Ekip:

Hasan ESEN Keman-Kemençe

Mehmet Celalettin BİÇER Ney

Mustafa TABAK Kanun

Aydemir TUNCER Tanbur

Necip NALÇACI Ud

Emrullah ŞENGÜLLER Viyolonsel

Özata AYAN Lavta

Nuri YILMAZ Klarnet

Osman ÖKSÜZOĞLU Bendir

Oktay ÖZERDEN Bendir-Halile

Ahmet TAÇOĞLU Def-Kudüm

Ahmet ÇALIŞIR Ses-Kasidehan

Hakkı Gürsoy DİNÇER Ses-Gazelhan

Ertan BİLGİ Ses

Şükrü TÜRKMEN Ses

Suat KILIÇ Ses

Ezgi Köker ALDEMİR Ses

Neşe Dursun SARAÇ Ses

Nebahat KONU Ses

Mustafa KELLECİ Konuşmacı