Mehmet Celaleddin BİÇER

Mehmet Celaleddin BİÇER
Sanatçı Adı
Mehmet Celaleddin BİÇER
Meslek
Neyzen

İlk ve orta eğitimini Belçika’da tamamlayan ve 1994 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Sinoloji bölümünden mezun olan Biçer, İngilizce, Flamanca, Fransızca ve Çince bilmektedir.

Müzik eğitimine, 1989-1993 yılları arasında kanun yapımcısı Erkin Gündoğan’dan kanun dersleri alarak başladı. Aynı zamanda Ankara Radyosu ney sanatçısı olan babası Arif Biçer’den ney dersleri aldı.

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda (TRT Ankara Radyosu, Hacettepe Ü. Güzel San. Fak., ODTÜ Güzel sanatlar Fakültesi, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Ankara Devlet Klâsik Türk Müziği Topluluğu) misafir sanatçı, ek ders öğretim görevlisi, istisnai akitli ney sanatçısı olarak görev alan Celalettin BİÇER; Türk Tanıtma Vakfı ile Singapur, Malezya, Endonezya, Malta, İtalya, Bulgaristan ülkelerinde Türk haftaları  etkinliklerine Kanun ve Ney sanatçısı olarak katıldı, Mavera Türk Müziği Topluluğunun kurucuları arasında yer aldı ve bu toplulukla Amerika’da çeşitli üniversitelerde konserler ve dersler verdi, Sarband Türk Müziği Topluluğu ile Almanya, Avusturya, Amerika, İspanya’daki Senfoni Orkestralarıyla müşterek konserler verdi, Fazıl SAY ile Avusturya Opera Balesi’nin düzenlemiş olduğu Mozart yılı kapsamında Patara adlı eserin icrasına eşlik etti.