Özata AYAN

Özata AYAN
Sanatçı Adı
Özata AYAN
Meslek
Tanbûrî

26 Şubat 1970’de Ankara’da doğdu.

Eğitimi:Üsküdar Ortaokulu (İlk ve Orta Okul), Üsküdar Halide Edip Adıvar Lisesi (Lise), ITÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (1987-1993), Bu dönemde tanbur eğitimini Hakan Talu’dan (1,5 yıl) ve Abdi Coşkun’dan (3,5 yıl) aldı. Yüksek Lisans (1993-1995, Tez teslimi 2000).

Çalıştığı Yerler:
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (1987-1990), Kubbealtı Musiki Cemiyeti (1987-1990), Ayangil Orkestra ve Korosu (1989-2001), İstanbul Radyosu (1990-1992), T.C. Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu (1991’den bu yana).

Konserler: Öğrenciliği döneminden başlamak üzere Alâeddin Yavaşça, İnci Çayırlı, Yıldırım Gürses, Ahmet Özhan, Münip Utandı gibi pek çok önemli sanatçıya Tanbur ile eşlik etti. “Hamlet 2001 Ustalarımıza” (2001) adlı tiyatro eserinde Tanbur ile müziklerine eşlik etti. 2003 yılında Şenol Filiz ve Birol Yayla’nın “Mızrabın Nefesi” isimli projesinde Tanbur sanatçısı olarak görev aldı. Ahmet Özhan ile yurtiçi ve yurtdışındaki yüzlerce konserde Tanbur ve Lavta ile eşlik etti.

Kayıtlar:
Yapı Kredi Bakanlığı 5CD’lik “Ateş-i Aşk” albümü, “Padişah Bestekarlar” Albümü, “İlahiyat-ı Kenan” Albümü, Ruhi Ayangil’in yönetmenliğinde yapılan “Katibim Şarkısı Üzerine Çeşitlemeler” adlı CD çalışması, yine Ruhi Ayangil yönetmenliğinde Yalçın Tura bestelerinden oluşan “Şeyh Galib’e Saygı Kantatı” ve “Tura Şarkıları” albümleri, Ahmet Özhan’ın “Mevlana’nın Dilinden” adlı albümü, “Itri” adlı TV dizisinin müzikleri, “Memur Muzaffer” adlı TV dizisinin müziklerinde tanburuyla yer aldı.

Grafik Çalışmaları:
“Padişah Bestekarlar” ve “Mevlana’nın Dilinden” adlı CD ve Kaset kitapçıklarının grafikleri ve hazırlanması, İTTM Topluluğunun verdiği konserler için afiş çalışmaları, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunun resmi WEB sayfasının grafikleri, metinleri ve hazırlanması, Aynı Topluluğun logo tasarımı ve davetiye, afiş, el programı tasarımları, “Mimdesign” adlı iç mimarlık ve tasarım şirketi ile “İDA Shop-Concept” adlı raf sistemleri şirketlerinin broşür ve WEB sayfalarının tasarımı ve hazırlanması, Bilgisayarda ebru ve hat çalışmaları, Enstrümanların 3D modelleme ile yapılmış animasyonları üzerine çalışmalar.

Halen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğundaki görevini sürdüren sanatçı, dört telli klasik kemençe sanatçısı Yasemin Şehnaz AYAN ile evli olup, Kerem ve Tarık isminde iki erkek çocuk babasıdır.