Kademden Kudüme Kırşehir

Kademden Kudüme Kırşehir
Sold Out
26
/ HAZiRAN
Cuma
2015

Sold Out

Kademden Kudüme Kırşehir

Şehir
Kırşehir
Yer
Caca Bey Meydanı
Saat
11:30 pm

Tekke Mûsikîsinin ve Klasik Türk Mûsikîsinin Temel ritm sazı olan Kudüm kelime anlamıyla “kadem” den gelmektedir ve anlamı adım demektir. “Kudum” çok uzak yoldan gelmek anlamındadır. Bu tasavvufi anlamda ruhlar aleminden dünyaya gelmeyi sembolize eder. Bu manevi yolculuk Kûn yani ol emriyle sonuçlanır.

Mevlevi Âyininde Kûn emri  Kudümden gelir. Kudümzenbaşı Sema mukabelesinde mutrip heyetinin idarecisidir.Daha önce hiç yapılmamış olan kudümzenleri bir araya toplama fikriyle yola çıkılan bu projede işin felsefesinden icrasına kadar Kudümle ilgili bir konser düzenlenecektir.

Kırşehir Belediyesi Ramazan Etkinlikleri kapsamında verilen  bu konserde kudümzenler, bendirzenler, neyzenler, semazenler, kasidehanlar, hanendeler eşliğinde izleyicilere zevkli bir seyir ve yapılan açıklamalarla ufuk açmak amaçlanmaktadır. Bu etkinliğin  tarihi Cacabey Medresesi Meydanında  yapılması manevi bir havada seyretmesini sağlamıştır. Bu vesileyle Ahmed Hüsameddin Dede, Zekâi Dede,  Gavsi Baykara, Saadeddin Heper,  Hurşit Ungay,  Kani Karaca,  Nezih Uzel  ve Ahmet Hatipoğlu gibi Kudümzen ustalarımızın eserlerinden örnekler de verilerek yad edilerek  Sema eşliğinde Mevlevi müziğinden örneklerin yanı sıra Saz eseri, Taksim, Mehter Marşı, Tevşih, Dua, Salavat, Şuul, Nefes, Kaside ve Zikir İlâhisi formlarında eserlerin seslendirilmiştir

 

Konser Ekibi:

Aygün ALTINBAŞ Kudüm- Bendir

Ferruh Avni YARKIN Kudüm- Bendir

Ahmet TAÇOĞLU Kudüm- Bendir- Kös- Sanat Yönetmeni

Oktay ÖZERDEN Halile

Ali Sütşurup Bendir- Erbane

Ozan PARS Bendir -Erbane

Ahmet ÇALIŞIR Ses- Kasidehan-Hafız

Hakkı Gürsoy DİNÇER Ses-Kasidehan

Cumhur Enes ERGÜR Ses-Zakirhan

Ertan BİLGİ Ses-Solist

Şükrü TÜRKMEN Ses

Mehmet Celalettin BİÇER Ney

Volkan YILMAZ Ney

Mehmet İhsan ÖZER Kanun

Serkan ÖZDEMİR Viyolonsel

İbrahim Kamil BİRLİKAY Semâzen

Hasan Erman ERTOPUZLU Semâzen

Mustafa KELLECİ Konuşmacı

????

????