Mehterin Sesinden Dervişin Nefesine

22
/
Cuma
2017

Mehterin Sesinden Dervişin Nefesine

Şehir
Konya
Yer
Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu
Saat
08:00 pm
Açıklama
Mistik Müzik Festivali Açılış konseri

Mehter asırlar boyu Türk ordusunun seferlerinde hamasi ve dini duyguları harekete geçirmek kaydıyla askerleri cesaretlendirerek morallerini yüksek tutmak ve heybetiyle düşmanı korkutmak amacıyla kullanılmıştır. Mehterin icra ettiği eserler içerisinde peşrevler, marşlar, ilâhiler ve tasavvufi şiirlerden yapılmış eserler de mevcuttur. Bu projede İstanbul Devlet Tarihi Türk Müziği Topluluğunun Mehter takımı ve Mâverâ Türk Müziği Topluluğu birlikte sahne alarak, tasavvuf müziğinin seçme eserleri ve tasavvufi içerikli mehter eserlerini kaside ve taksimler aracılığıyla birbirine bağlayarak seslendireceklerdir. Mehter Türk Müziğinin en büyük ve en heybetli topluğudur. Bu azametten en küçük halka olan tekke dervişlerinin zikirlerine kadar aynı duygu ve maneviyatın dile getirildiği ortak bir zemin yakalanarak, aslında Türk milletinin en büyüğünden en küçüğüne farklı şekillerde de olsa aynı duyguları hissettiğini ortaya koymak üzere bir konser düzenlenecektir.

14. Mistik Müzik Festivalinin açılış etkinliği olarak  icrâ edilmek üzere hazırlanan bu konserde, konularında uzman sanatkârlardan oluşan 22 kişilik Mehter ve Mutrıp heyeti  birlikte göze, kulağa ve ruha hitap edecek heybetli ve manevi bir program hazırlanacaktır.

Program içeriğinde Marş, Taksim, İlahi, Şuul, Salavat, Kaside,  Nefes, Tevşih, Zikir İlahisi ve kuran Tilaveti formundaki eserler icra edilecektir.

Sanatkârlar;

Mehmet Celâleddin BİÇER Ney

Volkan YILMAZ Ney

Atilla AKINTÜRK Kanun

Emre ERDAL Kemençe

Aydemir TUNCER Tanbur

Serkan ÖZDEMİR Viyolonsel

Osman ÖKSÜZOĞLU Bendir, Daire

Ahmet TAÇOĞLU Kudüm, SanatYönetmeni

Ahmet ÇALIŞIR Ses, Kasidehan, Hafız

Ertan BİLGİ Ses

Murat IRKILATA Ses

Şükrü TÜRKMEN Ses

Mehteran

Mehmet Şükrü ALKAN Mehterbaşı

Haluk ÖCAL Çevgen

Ömer Faruk ERDEMSEL Çevgen

Hikmet KAVRUT Çevgen

Ünal YÖRÜK Zurnazen

Umur Meriç ÖZTÜRK Trompet

Ali Osman GÜNEY Nakkarezen

Soydan BABAYİĞİT Halilezen

Barış Cem SONGUR Davulzen

Naci SONGUR Köszen